WSL2 – Windows Subsystem for Linux

Windows Terminal

Wrzesień się rozpoczął, pora wrócić do nauki. Staram się raz na jakiś czas wrzucić tutaj coś informatycznie przydatnego. Dzisiaj pierwszy krok instalacji systemu Linux (powłoki, shella) w systemie Windows 10! Bez odrębnych programów do wirtualizacji (typu VirtualBox), wszystko dzięki nowej funkcji WSL2 – czyli Windows Subsystem for Linux.

Co należy zrobić na początek? Panel sterowania -> Programy i funkcje -> Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows. Następnie odszukujemy i zaznaczamy Platforma maszyn wirtualnych oraz Podsystem Windows dla systemu Linux. Instrukcja graficzna w załączeniu:

Wybieramy OK, rozpoczyna się instalacja. Po jej zakończeniu uruchamiamy komputer ponownie i jedziemy dalej. Zanim jednak nastąpi instalacja Windows Terminal, krótki wstęp do wiersza poleceń w Windows 10. „Starożytny” i nieśmiertelny CMD – wiersz poleceń, konsola, miejsce w którym możemy wydawać komendy takie jak ping, ipconfig, dir, cd, itd. Część to pozostałości starego DOS’a znanego już tylko nielicznym. Ogólnie rzecz biorąc – miejsce w którym możemy wydawać polecenia pisane z klawiatury, zamiast klikania. Dość ubogi, ale są magicy potrafiący zdziałać w nim cuda.

Microsoft wyposażył nowe systemy (tak naprawdę już od Windows XP) w znacznie bardziej rozbudowany interpreter poleceń nazwany PowerShell. Windows 10 ma PowerShell’a domyślnie w wersji 5.1, ale można zainstalować wersję 7. No i tutaj można już zrobić całkiem sporo. Proste polecenia zastąpiono rozbudowanymi i szczegółowo opisanymi CMDLET’ami. Administratorzy zarządzający dziesiątkami serwerów zaklikali by się bez PowerShella. Dodatkowo Microsoft przygotował edytor skryptów ISE.

I najnowsza zabawka od Microsoftu – czyli Windows Terminal. Jego najważniejszą cechą jest połączenie dostępnych wierszy poleceń w jeden interfejs. Inaczej emulator wielu terminali. Nie jest domyślnie instalowany z systemem, należy go doinstalować wcześniej wyszukując w Microsoft Store.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu mamy możliwość uruchamiania kilku wierszy poleceń (wybierając strzałkę oznaczoną na ostatnim zrzucie ekranu). I tutaj niedługo pojawi się nasz Linux Ubuntu 20.04 LTS.

Ostatni etap – instalacja i uruchomienie Linuxa Ubuntu w systemie Windows 10. Otwieramy Windows Store, wyszukujemy Ubuntu, wybieramy wersję 20.04 LTS, klikamy POBIERZ.

Pobrane około 500 MB – wybieramy URUCHOM. Pojawia się okno konsoli instalacyjnej, po chwili musimy wpisać login i hasło (2x) do nowo instalowanego systemu Ubuntu 20.04.

Kilka sekund i instalacja zakończona. Ubuntu działa! Całość operacji zajmuje kilka minut łącznie z pobieraniem!

Wykorzystamy teraz zainstalowany wcześniej Windows Terminal. Uruchamiamy, wybieramy strzałkę w górnej części paska i odnajdujemy Ubuntu-20.04.

Wszystko uruchamia się mega, mega szybko, stworzony przez Microsoft lekki wirtualizator jest naprawdę wydajny i przemyślany. Na koniec warto uruchomić kompletną aktualizację systemu Ubuntu 20.04 LTS, wpisujemy sudo apt update && sudo apt upgrade i cieszymy się Linuxem 🙂

Poprzedni Panoramy B/W
Następny Kozak

Leave a comment

Zdjęcia nie mogą być używane bez zgody autora