WSL2 – Windows Subsystem for Linux
Wrzesień się rozpoczął, pora wrócić do nauki. Staram się raz na jakiś czas wrzucić tutaj coś informatycznie przydatnego. Dzisiaj pierwszy krok instalacji systemu Linux (powłoki, shella) w systemie Windows 10! Bez odrębnych programów do wirtualizacji (typu VirtualBox), wszystko dzięki nowej funkcji WSL2 – czyli Windows Subsystem for Linux.
Co należy zrobić na początek? Panel sterowania -> Programy i funkcje -> Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows. Następnie odszukujemy i zaznaczamy Platforma maszyn wirtualnych oraz Podsystem Windows dla systemu Linux. Instrukcja graficzna w załączeniu:
Wybieramy OK, rozpoczyna się instalacja. Po jej zakończeniu uruchamiamy komputer ponownie i jedziemy dalej. Zanim jednak nastąpi instalacja Windows Terminal, krótki wstęp do wiersza poleceń w Windows 10. „Starożytny” i nieśmiertelny CMD – wiersz poleceń, konsola, miejsce w którym możemy wydawać komendy takie jak ping, ipconfig, dir, cd, itd. Część to pozostałości starego DOS’a znanego już tylko nielicznym. Ogólnie rzecz biorąc – miejsce w którym możemy wydawać polecenia pisane z klawiatury, zamiast klikania. Dość ubogi, ale są magicy potrafiący zdziałać w nim cuda.
Microsoft wyposażył nowe systemy (tak naprawdę już od Windows XP) w znacznie bardziej rozbudowany interpreter poleceń nazwany PowerShell. Windows 10 ma PowerShell’a domyślnie w wersji 5.1, ale można zainstalować wersję 7. No i tutaj można już zrobić całkiem sporo. Proste polecenia zastąpiono rozbudowanymi i szczegółowo opisanymi CMDLET’ami. Administratorzy zarządzający dziesiątkami serwerów zaklikali by się bez PowerShella. Dodatkowo Microsoft przygotował edytor skryptów ISE.
I najnowsza zabawka od Microsoftu – czyli Windows Terminal. Jego najważniejszą cechą jest połączenie dostępnych wierszy poleceń w jeden interfejs. Inaczej emulator wielu terminali. Nie jest domyślnie instalowany z systemem, należy go doinstalować wcześniej wyszukując w Microsoft Store.
Po zainstalowaniu i uruchomieniu mamy możliwość uruchamiania kilku wierszy poleceń (wybierając strzałkę oznaczoną na ostatnim zrzucie ekranu). I tutaj niedługo pojawi się nasz Linux Ubuntu 20.04 LTS.
Ostatni etap – instalacja i uruchomienie Linuxa Ubuntu w systemie Windows 10. Otwieramy Windows Store, wyszukujemy Ubuntu, wybieramy wersję 20.04 LTS, klikamy POBIERZ.
Pobrane około 500 MB – wybieramy URUCHOM. Pojawia się okno konsoli instalacyjnej, po chwili musimy wpisać login i hasło (2x) do nowo instalowanego systemu Ubuntu 20.04.
Kilka sekund i instalacja zakończona. Ubuntu działa! Całość operacji zajmuje kilka minut łącznie z pobieraniem!
Wykorzystamy teraz zainstalowany wcześniej Windows Terminal. Uruchamiamy, wybieramy strzałkę w górnej części paska i odnajdujemy Ubuntu-20.04.
Wszystko uruchamia się mega, mega szybko, stworzony przez Microsoft lekki wirtualizator jest naprawdę wydajny i przemyślany. Na koniec warto uruchomić kompletną aktualizację systemu Ubuntu 20.04 LTS, wpisujemy sudo apt update && sudo apt upgrade i cieszymy się Linuxem 🙂